Kampania promocyjna - podsumowanie

Od 28 maja do 10 czerwca gmina prowadziła intensywne działania związane z dofinansowaną przez Unię Europejską Kampanią promocyjną Plant Jana Pawła II i układu urbanistycznego starego miasta w Rawiczu i Świętem Rawicza. 24H bieg sztafetowy po plantach i akcja Rawicz uwalnia światło, to główne punkty tegorocznych działań kampanijnych. Tylko podczas dwóch dni Święta Rawicza, finansowanego z budżetu gminy, na stadionie przy ulicy Spokojnej ok. 7 tys. osób skorzystało z oferty imprez przygotowanych przez organizatorów.

Tłumy fanów zgromadziła Ewa Farna, która po koncercie ponad godzinę rozdawała autografy. Przygotowany na zakończenie I etapu kampanii pokaz laserowy przerósł najśmielsze oczekiwania. Już dziś zastanawiamy się, co równie spektakularnego możemy zaplanować dla mieszkańców gminy w przyszłym roku.
Zaczęło się 24h biegiem Plantami Jana Pawła II, któremu towarzyszyły koncerty Electronez The Boogie Town, Obsesion Quartet i darmowy park zabaw dla dzieci w niedziele. Były dmuchańce, wata cukrowa, popcorn i kąpiele w kulkach. Ilość wykonanych podczas biegu okrążeń oraz najlepszy czas trasy 9,3minuty zaskoczyły zarówno organizatorów, jak i gościa honorowego biegu rawickiego olimpijczyka –Roberta Maćkowiaka. W kategorii I biegu 12h I m-ce zajęła drużyna z Gimnazjum w Żmigrodzie. Indywidualnie w tej kategorii najlepsi okazali się: Izabela Małecka z Gimnazjum w Żmigrodzie oraz Aleksander Strugała z Gimnazjum w Sierakowie. W kategorii II biegu już przez 24h roczników 91-94 wygrała drużyna ZSZ Rawicz i Przyjaciele. Indywidualnie zaś Agnieszka Konieczna i Mateusz Czwojdrak oboje ze zwycięskiej drużyny. W kategorii OPEN najlepszy okazał się team pieprzyk.pl, łącznie zawodnicy pokonali 138 okrążeń, co daje w sumie 386,4km. Najlepsza wśród kobiet Anna Skrzypczak z 4Run Mechanik Piła pokonała 22 okrążenia, wśród mężczyzn niepokonany okazał się Artur Eling z RawBud Rawicz, który przebiegł mimo kontuzji 84km.

Następnie przez tydzień Rawicz uwalniał światło i proponował kolejne koncerty. Akcja była swoistą wycieczką w przeszłość, retrospekcją historyczno-emocjonalną skierowaną zarówno do najstarszych mieszkańców Rawicza, jak i jego młodego pokolenia. Organizatorzy na bazie starych archiwalnych zdjęć, przy użyciu profesjonalnego projektora cyfrowego odtwarzali nieistniejące już najczęściej zabytki Rawicza w ich naturalnej wielkości. Dowodem na to, że założenie retrospekcji zostało osiągnięte są dla nas dwie rzeczy: reakcje rdzennych mieszkańców, którzy podchodzili do nas, dyskutowali na temat zdjęć i towarzyszących im informacji oraz młodzieży, dla której pokazywane przez nas obrazu były nowością.

Wtorek 31 maja, to m.in. dzień rawickich przedszkolaków. Tego dnia odbyły się doroczne Przedszkolandia. Tradycją staje się wypuszczenie w niebo balonów wypełnionych helem. Tym razem w górę poszybowało prawie tysiąc balonów, którym towarzyszyły okrzyki i oklaski. Gościem Przedszkolandii była aktorka Edyta Jungowska.
Tego samego dnia obyła się samorządowa konferencja partnera Philipsa-firmy LBL, poświęcona oświetlaniu przestrzeni publicznej. Konferencji towarzyszyła przygotowana przez ODW degustacja produktów tradycyjnych i regionalnych. Firma LBL zaprezentowała własną wizję podświetlenia kilku wskazanych przez organizatora kamienic.

Również we wtorek na ścianie rawickiego ratusza swój klimatyczny koncert na lirze korbowej zagrał Maćko Korba z zespołem Cine Manual.
Następnego dnia Rawiczanie mieli okazję posłuchać Waldemara Malickiego, wirtuoza pianina, który o muzyce opowiadał żartem. Ci z mieszkańców, którzy mimo ulewnego deszczu dotarli do domu kultury na pewno nie żałowali. Było warto, co potwierdziły owacje na stojąco i gromkie oklaski, które wywoływały artystę na scenę wielokrotnie.

Czwartek 2 czerwca, uwalniania światła ciąg dalszy. Tym razem na murze zakładu karnego pojawiła się barokowa brama do nieistniejącego już pięknego i przez wielu zapomnianego klasztoru. Wcześniej również widowisko „miasto ognia” w wykonaniu Teatru Prawdziwego z Bielawy.
5 czerwca na rawickim rynku gmina gościła ekipę poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej. TVP nadawało na żywo program promujący Rawicz i jego perełki. Organizatorzy raz jeszcze serdecznie dziękują gościom, którzy na antenie TVP Poznań opowiadali o swoich dokonaniach, o Rawiczu, Plantach i własnych pomysłach na życie w mieście.

Gmina zafundowała mieszkańcom ponad dwa intensywne tygodnie. Imprez i atrakcji nie zabrakło, każdy kto postanowił z nich skorzystać mógł bez problemu znaleźć coś dla siebie: różne gatunki muzyki, Calwi i Remi, DJ Inox, Smart Big Band, gwiazdy jak choćby Cree, Ewa Farna, Zakopower, kabarety, konkursy dla dzieci z teatrem Wagabunda, czeski lunapark dla dużych i małych, konkurs wielkopolski obiad i na koniec spektakularny pokaz laserowy z udziałem skrzypaczki Katarzyny Szubert.

Działania podjęte przez organizatorów dofinansowane zostały w ramach WRPO z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przed gminą wydanie albumu okolicznościowego, zdobywanie bram miasta oraz udział w międzynarodowych targach w Berlinie. Reszta zaplanowanych atrakcji niech pozostanie póki co niespodzianką.

 

J.A.

DO GÓRY